Babka lancetowata, pomocna w zwalczaniu trądziku

Babka lancetowata, pomocna w zwalczaniu trądziku?
Niedoceniany chwast, zazwyczaj mocno tępiony w ogrodach, w medycynie ludowej był bardzo pomocną roślinką. Liście Babki Lancetowatej (Plantago lanceolata L.), których kształt jest wąski i długi, jak i Babki zwyczajnej Plantago major L.), o szerokich okrągławych listkach posiadają cenne związki czynne, są to: kwasy organiczne, związki śluzowe, pektyny i sole mineralne takie jak krzemionka i sole cynku, wapń, karoten, flawonoidy, witaminę C i K, ale przede wszystkim posiadają glikozydy irydoidowe głównie aukubina i katalpol, flawonoidy oraz garbniki.
Wyciągi i preparaty z liści babki, ze względu na jej właściwości przeciwzapalne, wykorzystywano w chorobach przewodu pokarmowego, jamy ustnej i gała. Zmniejszały one nadmierną przepuszczalność włosowatych naczyń krwionośnych, a także przekrwienie błon śluzowych. Ponadto wpływały na pracę pęcherza moczowego, jelit, nerek, płuc i skóry.

Medycyna ludowa wykorzystywała przeciwbakteryjne działanie babki oraz, przeciwwirusowe działanie immunostymulujące.
Dzięki swoim właściwościom świeże i oczyszczone liście zgniatano na papkę dodając odrobinę czystej wody (gotowana, destylowana) i taką maseczkę nakładano na twarz, plecy, czy wszelkie inne miejsca z trądzikiem. Pięknie „wyciszała” skórę, uspokajała zaczerwienienia i dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym doskonale łagodziła stany zapalne.
Oczywiście można dodać do niej różnych innych specyfików, ale juz same liście babki robiły cuda na skórze. Jeśli nie było świeżych liści, wykorzystywano suszone. Suszone liście należy rozdrabniano na proszek, dodając odrobinę ciepłej wody, by wyszła papka. Taką miksturę nakładano miejscowo na te najbardziej ropne wypryski, zostawiając na kilka do kilkunastu minut (7-12) w zależności od rodzaju skóry. Później myto letnią wodą. Była to (a może nadal jest), bardzo prosta i skuteczna metoda.
Informacje zawarte na stronach nie mogą w żaden sposób zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia skonsultuj się z lekarzem. Wiedza zawarta na stronie jest tylko informacją. Decyzje do ewentualnego stosowania ziół i innych działań prozdrowotnych podejmujesz sam.
Fitoterapia – Twoją alternatywą, w zaburzeniach erekcji
W obecnych czasach, bardzo często już w młodym wieku dochodzi do zaburzeń erekcji. Przyczyną może być zła suplementacja, stres, przemęczenie, ale także wiele problemów zdrowotnych. Jeśli w odpowiednim czasie nie zareagujesz, nie...
Niesamowite owoce – Rokitnik i Pigwowiec
Rokitnik od 1983 roku w Polsce był pod całkowitą ochroną, na szczęście od 2014 roku jest pod ochroną częściową. Co oznacza, że nie możemy go zbierać tylko z wydm i klifów, ale we wszystkich innych miejscach, gdzie rośnie dziko...
Dzika róża – właściwości zdrowotne owoców
DZIKA RÓŻA była gościem w telewizji 🙂 Niestety czas antenowy jest bardzo krótki, by powiedzieć o wszystkich walorach (nawet tych najważniejszych) podczas nagrania. Dlatego poniżej kilka najważniejszych informacji o...