Obfite miesiączki? Jasnota biała przychodziła z pomocą!

utworzone przez | mar 22, 2021 | Blog

Obfite miesiączki? Jasnota biała przychodziła z pomocą!

Nie jesteś sama! Czy wiesz, że obfite miesiączki (hypermenorrhoea) to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń miesiączkowania. Wiele kobiet boryka się z obfitymi cyklami, które co miesiąc powodują duże utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu.

Cykliczne obfite krwawienia są niewygodne, ale także niekorzystne dla organizmu, mało tego, mogą one zwiastować całą gamę różnych schorzeń, przez co właśnie występują obfite krwawienia. Obfite miesiączki mogą zwiastować takie choroby jak: mięśniaki macicy, polipy macicy, rak szyjki macicy, rak trzonu macicy, adenomioze, endometriozę, zespół zapalenia miednicy mniejszej, wady w budowie anatomicznej, torbiel jajnika, rak jajnika, choroby zaburzeń hormonalnych poprzez spadek żeńskiego hormonu płciowego estradiolu i podwyższenia stężenia prolaktyny, lub po prostu z braku równowagi między stężeniem estrogenów a progestagenów (najczęściej u młodych kobiet/dziewcząt). Obfite miesiączki mogą być też spowodowane słabym krzepnięciem krwi lub po prostu poprzez zażywanie nieodpowiednich doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Takimi tabletkami lekarz może wyrównać nierównowagę hormonalną i ich rozchwianie, ale w drugą stronę źle dobrane mogą rozregulować układ hormonalny i doprowadzić do różnych niekorzystnych zdarzeń zdrowotnych. Używanie wkładek domacicznych jako formy antykoncepcji, również może doprowadzić do obfitych krwawień podczas miesięcznego cyklu. Wkładki mogą wywołać miejscowy stan zapalny endometrium, czego skutkiem jest nadmierne krwawienie.

Lista jest długa, a znalazłoby sie jeszcze więcej, ale chyba macie już dosyć wymieniania. Nie chodzi też o straszenie, ale o podpowiedź jak można sobie pomóc 🙂 Oczywiście najlepszą opcją jest odpowiednie zdiagnozowanie organizmu, by wyeliminować ewentualne niejednokrotnie poważne zaburzenia chorobowe.

W medycynie ludowej z pomocą przychodziło wspaniałe ziółko jakim jest Jasnota biała (Lamium album L.) Najczęściej wykorzystywane były kwitnące korony kwiatów, dużo rzadziej całe ziele. Jasnota biała kwitnie od maja do jesieni, i zawiera w sobie wiele cennych składników, są to: flawonowidy, związki śluzowe, triterpeny, irydoidy oraz sekoirydoidy, pochodne fenylopropanu, lamalbozyd, aminy biogenne, fenolokwasy, saponiny, nieco olejku eterycznego, garbniki i sole mineralne.

Dzięki swoim substancjom i cennym właściwościom, Jasnota biała zalecana była w medycynie ludowej przy obfitych krwawieniach miesiączkowych, niewielkich krwawieniach macicznych oraz tzw. białych upławach, zapaleniu pochwy, zapaleniu szyjki macicy, a także przy chorobach zewnętrznych narządów rodnych i dróg moczowych oraz skóry. Jasnota biała w postaci wlewów, zalecana była w schorzeniach odbytniczych oraz do irygacji w schorzeniach kobiecych, wykorzystywano ją również w formie okładów na trudno gojące się rany.
Ponadto wyciąg z kwiatów Jasnoty białej stosowano w nieżytach górnych dróg oddechowych z zaleganiem wydzieliny w oskrzelach, a także w nieżytach gardła i krtani. Ziele stosowano także przy wysypkach skórnych i trądziku młodzieńczym, przy siniakach i stanach zapalnych żył.
Jasnotę białą jak wiele ziół wykorzystywano do różnych zastosowań, ale przez nasze babcie, była znana przede wszystkim, jako ziółko mocno kobiece.
p

Informacje zawarte na stronach nie mogą w żaden sposób zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia skonsultuj się z lekarzem. Wiedza zawarta na stronie jest tylko informacją. Decyzje do ewentualnego stosowania ziół i innych działań prozdrowotnych podejmujesz sam.

Niesamowite owoce – Rokitnik i Pigwowiec

Rokitnik od 1983 roku w Polsce był pod całkowitą ochroną, na szczęście od 2014 roku jest pod ochroną częściową. Co oznacza, że nie możemy go zbierać tylko z wydm i klifów, ale we wszystkich innych miejscach, gdzie rośnie dziko...

czytaj dalej