Stawianie baniek – niesamowite możliwości regeneracji organizmu.

utworzone przez | sie 10, 2021 | Blog

Stawianie baniek.

To jedna z najstarszych procedur medycznych, która wykorzystywana była już w osadach plemiennych. Z upływem czasu o dobrodziejstwie baniek (terapii próżniowej poprzez bańki) dowiadywano się co raz więcej, a systematycznie udoskonalana wiedza zarówno poprzez praktykę jak i badania naukowe, przetrwała do czasów współczesnych i nadal ma ogromne osiągnięcia w profilaktyce, regeneracji, a nawet jako terapia naturalna w leczeniu wielu dolegliwości. Kiedyś pielęgniarki w szkołach medycznych uczyły się stawiania baniek, nawet lekarze na studiach uczyli się o terapii bańkami. Teraz niestety zeszły one na plan dalszy i oficjalnie w tradycyjnej medycynie niestety nie występują, a szkoda. Niestety jak wiele dobrych terapii, wyparła je farmakologia. Z praktyki wiadomo już dzisiaj, że farmakologia potrafi mieć bardzo dużo skutków ubocznych, a nasze organizmy wręcz uodparniają się na jej działanie. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, terapia bańkami cały czas uznana jest za oficjalną metodę leczenia. Na szczęście również cały czas w medycynie niekonwencjonalnej, wśród naturopatów, terapeutów, a nawet fizjoterapeutów nadal używa się baniek z bardzo dobrym skutkiem, niejednokrotnie lepszym, niż leczenie konwencjonalne. Zdarzają się także lekarze akademiccy, którzy polecają, a nawet sami praktykują tą metodę jako wsparcie, czy też podstawową terapię wielu dysfunkcji.

Jak działają bańki?

Bańki przykłada się do ciała i za pomocą pompki, poprzez odessanie powietrza w wyniku stworzenia próżni zasysają ciało. Drugą opcją jest sposób ogniowy, gdzie za pomocą wypalenia tlenu wewnątrz bańki i szybkiego jej przyłożenia do ciała również dochodzi do zassania skóry/ciała. W trakcie zabiegu zachodzą trzy podstawowe elementy: 1) podciśnienie, 2) rozszerzenie naczyń, 3) wzmożona wymiana płynów w organizmie. Te elementy uruchamiają szereg dobroczynnych procesów zachodzących w organizmie.

Wytwarzanie podciśnienia w bańkach i tym samym zassanie części ciała, umożliwia rozdzielenie zbitych ze sobą, czy wręcz zrośniętych tkanek. Każda zbita tkanka jest przeszkodą do prawidłowego funkcjonowania, miejsca te nie muszą, ale mogą być bardziej tkliwe, twardsze, a czasami bardzo mocno bolesne, gdzie w perspektywie czasu dochodzi do wielu chorób nie tylko w obrębie mięśniowym, ale także stawów oraz organów wewnętrznych.  Pod bańką w wyniku podciśnienia, następuje zamiana ciśnienia hydrostatycznego, w wyniku czego następuje przesunięcie struktur /  komórek, przez co działamy na receptory komórkowe i białka. Działając mechanicznie na białka, zaczynają one przenosić sygnał w inny sposób niż zazwyczaj, przemieszczają się również ładunki elektrostatyczne błon komórkowych, następuje dyfuzja gazów z naczyń krwionośnych na zewnątrz, zmienia się układ cząstek, czyli cały przepływ krwi ma zmienioną drogę. Zmienia się również temperatura krwi oraz dynamika płynięcia. W miejscach zassanych (pod bańką) zmienia się ciśnienie, jednak jest tam całe mnóstwo naczyń kapilarnych, dzięki którym reakcje zachodzą także w głębszych warstwach ciała. Dlatego podczas i po zabiegu może nastąpić zmiana ciśnienia w ogóle, zazwyczaj może być nieco niższa, jak w wyniku dobrego relaksującego zabiegu 🙂 chyba, ze stawiane są specjalnie z uwagi na nadciśnienie tętnicze, by je wyregulować (wszystko zależy od punktów ich postawienia, i siły ssania). Wykorzystując odpowiednie punkty na ciele, możemy mieć tzw. „okno” do danego organu, przez co można zadziałać terapeutycznie również na wewnętrzne narządy.

Wraz z rozdzieleniem tkanek dochodzi do wzmożenia wymiany płynów limfatycznych oraz krwi, co m. in. pozwala na oczyszczanie organizmu z toksyn. Bańki wyciągają to, co organizm nazbierał i ulokował pod skórą (i głębiej w zależności od miejsca przyłożenia i siły podciśnienia w bańce). Przyjęło się mówić, że „bańki leczą”, bańki same z siebie nie leczą, praktycznie nic więcej nie robią, ale dzięki tej technice bańki uruchamiają szereg bardzo korzystnych procesów dla zdrowia. W naczyniach włosowatych zachodzi wiele procesów wymiany płynów (dyfuzja, filtracja, osmoza i aktywny transport), procesy te umożliwiają dostarczenie komórkom odżywienia, a następnie usuniecie odpadów. Podciśnienie sprawia, że do odwodnionych, niedokrwionych i niedożywionych tkanek trafia krew i limfa, a wraz z nimi wiele cennych substancji, które w wyniku różnych problemów chorobowych miały utrudniony dostęp do „celu”, by odpowiednio regenerować dane miejsce. Komórki zaczynają aktywniej działać i zaczyna się cały szereg dobroczynnych procesów „naprawczych”. W skutek wynaczynienia uruchamiane zostają kolonie granulocytów, które m. in. niszczą patogeny i usuwają toksyny. Na obszarze tym uruchamiana zostaje cała machina działania immunologicznego. W medycynie współczesnej stwierdzono, że krwinki białe często krążą tuż pod skórą, stojąc jakby na straży przeciw atakującym wirusom i bakteriom. Bańki odsysając patogeny w kierunku skóry, odciągają wirusy lub bakterie tam, gdzie czekają gotowe do ataku krwinki białe 🙂 . Jak pisałam już wyżej, bańkami można również zadziałać na narządy. Postawienie bańki w odpowiednim miejscu, pozwala dostarczyć danemu narządowi świeżej krwi, a wraz z nią substancji odżywczych, co sprzyja optymalizacji jego działania. Niekiedy funkcje narządu mogą atakować patogeny, w takiej sytuacji bańki ułatwiają ich usunięcie i przyczyniają się do przywrócenia prawidłowych czynności.

Dzięki efektowi ssania bańki pobudzają również spływ żylny i krążenie limfy. Połączenie podciśnienia, rozszerzenia naczyń i wzmożonej wymiany płynów sprawia, że w organizmie zachodzą niezwykłe reakcje. Nawet sportowcy (również olimpijscy) często stosują bańki ponieważ w skutek całego procesu jaki następuje w ich wyniku, mięśnie szybciej się odżywiają, dotleniają, a przez to szybciej się regenerują i mają więcej siły i energii do kolejnego wysiłku.

Bańki z powodzeniem wykorzystywane są również w branży beauty. W celu regeneracji twarzy, rozświetlenia jej i wręcz zatrzymania procesów starzenia, wykorzystywana jest dokładnie ta sama zasada działania, różni się jedynie wielkością baniek. Na twarzy stawia się bardzo malutkie banieczki, które mają za zadanie spowolnienie starzenia sie skóry, odnowienia jej i po nie kąt poprzez  uruchomienie całej machiny procesów, zmuszenia do regeneracji, przez co twarz staje się gładsza, bardziej promienna, świeża, wypoczęta z płytszymi zmarszczkami.

Terapia bańkami najczęściej kojarzy się i stosowana jest podczas:

  • przeziębienia, grypy,
  • przy chorobach płuc, oskrzeli, czy w ogóle górnych dróg oddechowych,
  • stosuje się ją dla poprawy samopoczucia, podczas zmęczenia,
  • ogólnego wzmocnienia organizmu oraz układu immunologicznego.

Tym czasem terapia bańkami ma bardzo szerokie zastosowanie.

Leczenie bólu i urazów:

  1. Ból karku i barku.
  2. Ból stawu ramieniowego.
  3. Ból łokcia
  4. Ból przedramienia.
  5. Ból nadgarstka (np. zespół cieśni kanału nadgarstka).
  6. Ból uda.
  7. Rwa kulszowa.
  8. Dolegliwości związane z pasmem biodrowo – piszczelowym.
  9. Ból kolana.
  10. Ból podudzia.
  11. Ból stawu skokowego (kostka).
  12. Zapalenie powięzi podeszwowej.
  13. Ból górnej części pleców i łopatki.
  14. Ból dolnej części plenów.
  15. Ostre / przewlekłe stany zapalne.
  16. Urazy w skutek przeciążenia (w tym chronicznego) mieści i ścięgien (np. sportowcy).

Leczenie innych chorób:

  1. Przeziębienie, grypa.
  2. Nieregularna menstruacja.
  3. Bóle menstruacyjne.
  4. Zespół menopauzalny.
  5. Niepłodność.
  6. Cellulit.
  7. Drenaż limfatyczny częściowy lub całego ciała (odprowadzanie limfy).
  8. Drenaż limfatyczny twarzy i głowy.
  9. Rozstępy.
  10. Blizny.
  11. Zapobieganie starzeniu się / zmarszczkom.
  12. Zespół Costena.
  13. Zapalenie zatok przynosowych.
  14. Alergie.
  15. Choroby płuc (astma, zapalenie oskrzeli, kaszel i przeziębienie, płytki oddech).
  16. Choroba refluksowa przełyku.
  17. Wzdęcia.
  18. Zaparcia.
  19. Biegunki.
  20. Osłabienie apetytu.
  21. Niepokój i stres.
  22. Zmęczenie.
  23. Bezsenność.
  24. Trądzik.
  25. Wyprysk (egzema), łuszczyca.
  26. Półpasiec.

Jak widzicie lista jest bardzo długa, a z pewnością znalazłoby się jeszcze więcej 😉

Oczywiście bańki, jak każda inna terapia i działania pro-medyczne mają również przeciwwskazania. Nie zawsze i nie każdy niestety może z tej terapii skorzystać. Przede wszystkim, bezpieczeństwo.

Przeciwwskazania oraz ostrożność stosowania baniek:

  1. Nie można stosować na otwarte rany.
  2. Nie można stosować u pacjentów / klientów z zakrzepicą żył.
  3. Nie można stosować u pacjentów / klientów z zaburzeniami krzepnięcia krwi.
  4. W miejscu zmian skórnych przy chorobach zakaźnych (np. ospa wietrzna, opryszczka).
  5. W miejscu wysypki nieznanego pochodzenia.
  6. Nie należy stawiać na, i w bliskim pobliżu z żylakami.
  7. Nie należy wykonywać zabiegu u osób z wysoką gorączką.
  8. Nie należy wykonywać zabiegu przy chorobach autoimmunologicznych.
  9. Nie należy wykonywać baniek podczas menstruacji.
  10. Nad wypadniętym krążkiem miedzykręgowym.
  11. Bezpośrednio w miejscu silnego urazu stawu.
  12. Nie wolno stosować bezpośrednio w miejscu świeżych stłuczeń, siniaków, skręceń, zwichnięć, złamań kości, itp.
  13. Należy bardzo ostrożnie zaczynać zabiegi u osób starszych (ze względu słabe naczynka, delikatną skórę, problemy z ciśnieniem, zażywaniem leków, itp.).
  14. Pacjenci cierpiący na cukrzycę przed i po zabiegu, koniecznie muszą zmierzyć poziom glukozy we krwi (w takiej sytuacji proszę o zabranie swojego aparatu). Bańki stymulują wymianę płynów w organizmie, dlatego niezbędna jest kontrola glukozy. Jednak sama terapia bańkami dla chorujących na cukrzycę jest bardzo dobrą terapią.
  15. Nie należy stawiać baniek na znamionach, brodawkach, brodawkach sutkowych, pępku i wszelkich otworach ciała (np. oczy, usta).
  16. Należy zachować szczególną ostrożność przy pacjentach / klientach zażywających leki p. zakrzepowe.
  17. Nie należy stawiać baniek w miejscach, gdzie wykonano świeży tatuaż.
  18. Należy ze szczególną ostrożnością podejść do pacjentów onkologicznych. Nie zawsze będzie możliwy zabieg.
  19. Nie należy stawiać baniek bezpośrednio na ganglionie.
  20. Należy ze szczególną ostrożność podejść do pacjentów / klientów z wszelkimi torbielami. Dobrze wykonany zabieg pomaga w ich wchłonięciu.
  21. Nie należy stawiać baniek, krótko po zabiegu chirurgicznym.
  22. Ostrożnie należy stosować bańki także po wszczepieniu protezy stawu, z wszytą siatka, i wielu innych sytuacjach, ale często są to bardzo indywidualne sytuacje danego klienta / pacjenta. Bańki są niesamowitą terapią, ale ważne, by trafić do osoby, która wie jak je stawiać. Zarówno jeśli chodzi o miejsca, jak i odpowiednie ich natężenie ssące (wytworzone podciśnienie).

Często mówi się, ze skutkiem ubocznym jest zasinienie, jest to jednak efekt pożądany świadczący o odciągnięciu toksyn. Siniaki mogą się stać czerwone, lub nawet fioletowe. Ślady ciemnofioletowe lub wręcz czarne mogą świadczyć o tym, że bańka pozostawała zbyt długo na skórze, albo ssanie było zbyt mocne. W takich sytuacjach mogą również pojawić się pęcherze.

Terapia bańkami jest bardzo wszechstronna, pomaga w naturalny sposób wzmocnić procesy regeneracyjne i zdrowotne naszego organizmu.

Starałam się bardzo krótko przedstawić ogólne ich działanie ale jak zwykle mimo, że w wielkim skrócie, i jest to tylko wierzchołek góry, w stosunku do dobrodziejstwa jakie daje nam ta terapia, to wyszedł spory opis 🙂

Wszystkie zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu i oczywiście na zabiegi 🙂

p
Informacje zawarte na stronach nie mogą w żaden sposób zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia skonsultuj się z lekarzem. Wiedza zawarta na stronie jest tylko informacją. Decyzje do ewentualnego stosowania ziół i innych działań prozdrowotnych podejmujesz sam.

Niesamowite owoce – Rokitnik i Pigwowiec

Rokitnik od 1983 roku w Polsce był pod całkowitą ochroną, na szczęście od 2014 roku jest pod ochroną częściową. Co oznacza, że nie możemy go zbierać tylko z wydm i klifów, ale we wszystkich innych miejscach, gdzie rośnie dziko...

czytaj dalej