Fitoterapia

Poznaj moc ziół, i ich korzystny wpływ na nasz organizm. Stanowią skuteczną metodę dla utrzymania zdrowia!

Fitorepia to najstarsze źródło wiedzy medycznej oparte na ziołach. Stosowanie ziół i ich przetworów w medycynie ludowej jest tak stare jak ludzkość.

Od najdawniejszych czasów rośliny były źródłem cennych witamin, minerałów, mikro i makroelementów, po prostu pożywieniem. Poszukując roślin jadalnych człowiek pierwotny natrafiał również na takie, które łagodziły różne dysfunkcje, np. bóle różnego pochodzenia, przyspieszały gojenie ran, łagodziły niestrawności, czy też konserwowały żywność.

N

fitoterapia to terapia ziołami, czyli sama natura, bez chemii.

N

nasz organizm bez problemu przyswaja i rozkłada naturalne substancje roślinne, w przeciwieństwie do syntetycznych.

N

w ziołach znajduje się mnóstwo substancji czynnych, oddziaływujących praktycznie na wszystkie schorzenia.

Od wieków, zioła były dla ludzi najważniejszymi produktami żywieniowymi i wspomagającymi. Dowodzi tego fakt, iż w najstarszych wykopaliskach znajdowane są szczątki wielu roślin, których człowiek używał w medycynie ludowej. Stosowanie ziół, zostało sprawdzone przez tysiąclecia na wielu pokoleniach naszych przodków, na wszystkich kontynentach i we wszystkich cywilizacjach.

Zainteresowanie surowcami ziołowymi, rozwijało się w wielu regionach świata, a umiejętności sporządzania preparatów roślinnych znaleziono już w starożytności m.in. w Egipcie, Chinach, Indiach. Sumerowie najprawdopodobniej juz w IV tysiącleciu p.n.e. stosowali w lecznictwie zioła, które znane są po dziś dzień, są nimi: rumianek, anyżek, lulek, szafran, piołun, babka, lukrecja, nagietek, koper, kminek i wiele innych. Od II tysiąclecia największe osiągnięcia przypisuje się Babilończykom i Asyryjczykom, najprawdopodobniej znali oni ok. 250 surowców leczniczych pochodzenia roślinnego. Papirus Ebersa napisany ok. 1550 r.p.n.e. świadczy o stanie ówczesnej wiedzy. Zawiera on wiele recept, opisanych składników i sposobów przyrządzania leków roślinnych.

Historia ziołolecznictwa jest bardzo długa, zaczyna się daleko, daleko przed naszą erą, w naszej erze mocno ewoluowała dzięki uczonym filozofom, ale także matematykom i fizykom. W ciągu ostatnich kilkunastu lat fitoterapia w Polsce jak i na świecie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Co raz więcej ludzi przekonuje się do naturalnych produktów. Wiele komponentów farmaceutycznych zawiera substancje nieorganiczne, organizm ludzki często ma kłopoty z ich rozłożeniem.

Większość medykamentów podnosi także kwasowość organizmu, co utrudnia prawidłowe trawienie środków odżywczych. Długie przyjmowanie „ostrych” leków może powodować podrażnienie żołądka ale i tzw. wyjałowienie flory jelitowej. Dlatego też po antybiotykoterapii konieczne jest unormowanie pracy jelit za pomocą substancji łagodzących i wzmacniających zarówno jelita, jak i cały organizm.

Rośliny zawierają wiele komponentów obecnych również w ciele człowieka, są one więc rozpoznawalne na poziomie komórkowym, a ciało ma wrodzoną zdolność do ich rozbijania.
W obecnych czasach antybiotyki i lekarstwa syntetyczne bardzo często zawodzą, i to nie z powodu pomyłki ich podawania, ale z powodu uodpornienia organizmu. Lek taki traktowany jest trochę jak intruz, mimo, iż na intruza (choroba) ma zadziałać. Częste podawanie antybiotyków powoduje jednak osłabienie jego działania lub wręcz brak. Zioła nigdy nie są jednoskładnikowe, ich substancje czynne są w grupie, zawsze działają więc wielopoziomowo i na dodatek są one bardzo dobrze wchłaniane i rozkładane przez nasz organizm.

Nie neguję absolutnie leczenia farmaceutykami, bo czasami trzeba zadziałać bardziej punktowo, ale zawsze warto wspierać organizm (nawet zanim organizm zachoruje, jako wzmocnienie odporności), minerałami, czy tez witaminami. Jeśli jest juz choroba i nie ma przeszkód w postaci interakcji na leki, koniecznie powinno się wzmocnić organizm na etapie leczenia, a nie dopiero po nim (np. po antybiotykoterapii), choć według medycyny ludowej, po antybiotykoterapii nadal powinno się stosować zioła, by uzupełnić niedobory jakie antybiotyk stworzył (np. wyjałowienie jelit z flory bakteryjnej korzystnej dla zdrowia). Zdarza się jednak czasami i tak, że zioła można włączyć dopiero, po zakończonej terapii farmakologicznej.

Leki roślinne, to produkty lecznicze, które jako główne składniki zawierają surowce zielarskie lub przetwory roślinne. Leki roślinne dzieli się na dwie grupy, są to leki ziołowe, czyli po prostu zioła (odpowiednio oznaczone jako OTC), oraz preparaty roślinne, które stanowię różne postaci leku. Nie wszystkie zioła zakwalifikowane są jednak jako tzw. leki OTC (ang. over-the-counter drugs), czyli leki bez recepty. Te które są dokładnie sprawdzone i dopuszczone do takiego nazewnictwa, mają stosowne oznakowanie, inne zaś są po prostu suplementami diety.

Fitoterapia jest bezcennym elementem naszego życia. Gdyby nie rośliny i ich cudowne właściwości, nasze babcie i dziadkowie nie uprawialiby medycyny ludowej, a my w dzisiejszych czasach, dzięki badaniom nad substancjami czynnymi z roślin, nie mielibyśmy całej gamy produktów, również zdecydowanej większości leków syntetycznych.

Korzyści z bioterapii:

N

Fitoterapia to terapia ziołami, czyli sama natura, bez chemii.

N

Nasz organizm bez problemu przyswaja i rozkłada naturalne substancje roślinne, w przeciwieństwie do syntetycznych.

N

Zioła posiadają szerokie spektrum działania, przez co wpływają wielopoziomowo, a nie wybiórczo, jak zazwyczaj działają substancje syntetyczne. Organizm wzmacnia się więc, na każdym poziomie, w swojej dysfunkcji i zapotrzebowaniu.

N

W ziołach znajduje się mnóstwo substancji czynnych, oddziaływujących praktycznie na wszystkie schorzenia.

N

Zioła zwiększają energię. Pomagają ciału w odzyskaniu zdrowia i w detoksykacji, co podnosi codzienny poziom energii i witalności.

N

Zawarte w ziołach minerały i witaminy pomagają ciału wrócić do zdrowia, oraz przywracają mu właściwą formę i funkcję.

N

Zaufaj potędze natury. Czy wiesz że, istnieją zioła: bakteriobójcze, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, grzybobójcze, immunostymulujące, hamujące rozwój nowotworów, rozkurczowe, uspokajające, oczyszczające, wykrztuśne, ściągające, moczopędne, regulujące procesy przemiany materii, zwiększające lub zmniejszające krzepliwość krwi (zależy które zioło), itd., itd., itd. zastosowań ziół jest tak dużo, jak dużo jest schorzeń i związanych z nimi problemów. Natura dała nam wsparcie dosłownie na wszystko.

Zioła to nieograniczone spektrum możliwości. Zachęcam także do wejścia na mój blog, gdzie znajdziesz różne ciekawostki dotyczące zdrowia.

Każdy z nas ma tylko jedno zdrowie, warto więc o nie odpowiednio dbać i wzmacniać, na każdym etapie życia.

Jeśli i Ty szukasz wsparcia w terapiach naturalnych zapraszam do kontaktu.

p

Informacje zawarte na stronach nie mogą w żaden sposób zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia skonsultuj się z lekarzem. Wiedza zawarta na stronie jest tylko informacją. Decyzje do ewentualnego stosowania ziół i innych działań prozdrowotnych podejmujesz sam.

“Już od pierwszej rozmowy z Panią Iwoną byłem przekonany, że jest profesjonalistką w tym co robi. Niekonwencjonalne podejście do moich kwestii zdrowotnyc ale też emocjonalnych w dużym stopniu odmieniło moje życie na lepsze."

– Piotr U.

“Już od pierwszej rozmowy z Panią Iwoną byłem przekonany, że jest profesjonalistką w tym co robi. Niekonwencjonalne podejście do moich kwestii zdrowotnyc ale też emocjonalnych w dużym stopniu odmieniło moje życie na lepsze."

– Piotr U.

“Już od pierwszej rozmowy z Panią Iwoną byłem przekonany, że jest profesjonalistką w tym co robi. Niekonwencjonalne podejście do moich kwestii zdrowotnyc ale też emocjonalnych w dużym stopniu odmieniło moje życie na lepsze."

– Piotr U.